BAŞKANIN MESAJI

Değerli Üyelerimiz,

Tanzimat Fermanı’nın ilanından sonra Batılılaşma hareketi uyarınca Osmanlılar Avrupa’nın muhtelif ülkelerine öğrenciler göndermiştir. Gençler Avrupa’nın kültürünü, ilim ve fennini öğrenerek donanımlı birer aydın olarak ülkesine dönecek, edindikleri bilgi ve tecrübelerle hem halkını aydınlatacak hem de ülkesinin kalkınmasına katkıda bulunacaktır. Bu öğrencilerin dayanışmasını sağlamak için İsviçre’de ilk adımı, daha sonra Lozan’dan doktorasını alıp Kuvayımilliye’ye katılıp Adalet Bakanlığı yapacak olan Mahmut Esat Bozkurt 1912 yılında atmış ve Turquia 1912 derneğini kurmuştur.

Bugün zenginleşen dünyada öğrenci hareketliliği artmış, internet ve sosyal medya sayesinde de bilgi üretmek, bilgiye ulaşmak ve iletişim kurmak kolaylaşmıştır. Dolayısıyla dernek olarak ilk amacımız sosyal medyayı etkin kullanarak İsviçre’ye gelen Türk öğrencilerin bilgi ve iletişim ihtiyacında başvurulacak ilk kaynak olmak, hem de onların bizle ve birbirleriyle iletişimde kalıp dayanışmasını sağlayan bir sosyal mecra olmaktır. Ayrıca İsviçre’de Türkiye’yi temsil ederek Türk kültürünü tanıtmak ve yaşatmak, Türkçenin korunmasına katkıda bulunmak da hedeflerimiz arasındadır. Bu hedefler doğrultusunda yenilenen kadromuzla Türkiye Cumhuriyeti’nin ortak değerlerini benimseyerek, kâr amacı gütmeden etkin olarak çalışacağımıza söz veriyoruz.

Dernek üyelerimizin tanışıp sohbet ettiği akşam yemeği, gezi ve eğlence aktivitelerinde sizi de aramızda görmekten memnuniyet duyarız. Sosyal medya hesaplarımızdan paylaşımlarımızı takip etmeyi unutmayın. Bize katılıp bu tip faaliyetlerde etkin rol almak istiyorsanız bir mail uzağınızdayız!

Sinan Şencan

TURQUIA 1912 YÖNETİM KURULU BAŞKANI