Almanca Dil Sertifikası Sınavları

Kadir Akın

20 Aralık 2019, Cuma
Zürih

Merhaba arkadaşlar,

Yakın zaman önce B1 TELC ve Goethe Almanca sınavlarına girdim ve sizin de belki gelecekte Almanca sınavına girmeniz gerekebileceğini düşünerek tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Zorluk Seviyesi

TELC ve Goethe sınavlarına ardışık iki günde girdim. Migrationsamt’in istediği sertifikanin son teslim tarihinden önce sınavı geçebilmeyi garantilemek için iki B1 sınavına pes peşe günler girmem gerekti. Öncelikle size tavsiyem, TELC sınavı kesinlikle Goethe sınavından çok daha kolay, bu sebeple TELC sınavını tercih edebilirsiniz. Örnek vermek gerekirse, Goethe’nin okuma kısmından yüz üzerinden 83, dinleme kısmından ise 73 aldım. Goethe sınavından her bölüm için 60 üstü almanız gerekiyor. Dinleme kısmı bana çok zor geldi, rastgele işaretlediklerim tutmuş, şanslıydım diyebilirim. TELC’in notlarını yüze oranlarsak, okuma bölümünden yüz üzerinden 100, dinleme kısmından 77 aldım.

Sınav Ücreti ve Sonuçlar

TELC sınav sonucunu 5 hafta, Goethe ise 2 hafta sonra gönderdi. İki sınavın fiyatı da yaklaşık 250 CHF civarında.

Sınav Bölümleri

TELC, bütün bölümleri için düşünmeniz ve okumanız için daha çok zaman veriyor. Goethe B1 sınavında okuma, yazma, dinleme, konuşma bölümlerini ayrı ayrı geçmelisiniz. TELC’te sadece konuşma bölümü ayrı değerlendiriliyor, diğer bölümlerin puanları ise kendi arasında toplanıyor. Örneğin TELC sınavında okuma bölümünden alacağınız kotu bir notu yazma bölümünden alacağınız iyi bir not ile dengeleyip sınavı geçebilirsiniz. Goethe sınavında, bir bölümden kalırsanız sadece o bölümün sınavına girebiliyorsunuz. Benim girdiğim sınavda 20 kadar aday varken, dinleme bölümü için 7-8 kadar daha aday sınava girip çıktılar, demek ki önceki sınavlarının sadece dinleme bölümünden kalmışlar diye düşündüm. Diğer bölümler için ise girip çıkan yeni adaylar olmadı.

Sınav Süresi

Goethe sınavına saat 11:00’de girdim, sınavdan çıktığımda saat 18:00 civarındaydı. Bölümler arası aralar var, ama sınav gerçekten çok uzun. TELC sınavına ise 09:00’da girdim, 13:30 civarında bitmişti. İki sınavda da öğle arası vardı. TELC sınavının bölümleri daha kısa ve soru sayıları daha az, ama soru başına verdikleri sure Goethe’ye göre daha uzun.

Sınav Ortamı

TELC sınavı ortamı biraz ciddiyetsiz. Mesela konuşma bölümüne başlamadan önce, konuşma konusuna bireysel hazırlık kısmında bilmediğim bir kelimenin Almanca karşılığını sordum ve cevap verdiler, anlamadığım Almanca bir kelimeyi de biraz memnuniyetsiz olsalar da açıkladılar. Goethe’de ise, konuşma bölümüne hazırlık kısmında tek kelime konuşursanız sınavınız iptal olur seklinde çok ciddi bir yaklaşımları vardı.

 

Özetle, gerek duyarsanız daha kolay olan TELC Almanca sınavını tavsiye ederim. Şimdiden başarılar 🙂